Fortsæt til indhold
Leder

Kokainsnude, de svenske børnesoldater i Kolding og København er din skyld

Det er småsind at ignorere, at de mindreårige svenske lejemordere i Danmark er en forudsigelig konsekvens af, at danskerne sniffer kokain som aldrig før.

Dette er en leder: Jyllands-Posten er en liberal avis, hvilket kommer til udtryk på lederplads — mens journalistikken lever sit eget, frie og uafhængige liv. Vi skelner skarpt mellem journalistik og meningsstof. Læs mere om Jyllands-Postens lederskribenter her.

Svenske Dödspatruljen blev inviteret til Fyn af en fynsk-somalisk gadebande, fordi banden lå i strid med en gruppe arabere fra Nyborgvej. Ikke længe efter gik en narkoleverance tabt. Og så satte svenskerne et barn til at affyre en maskinpistol mod en families parcelhus i Odense NØ.

Også bombesprængninger står svenskerne bag i Odense, og et dobbeltdrab i Herlev. At disse svenske børn – kaldet torpedoer – begår mord for penge på det danske narkomarked, er ifølge dansk politi en tendens. Svenske unge blev i sidste uge anholdt og sigtet for drabsforsøg i både Kolding og København.

Deres fremkomst siger selvfølgelig noget vigtigt om forråelsen i Sverige. Men det er småsind at ignorere, at de svenske lejemordere i Danmark også er en forudsigelig konsekvens af, at “Hr. og Fru Danmark” med en forskers ord elsker kokain som aldrig før: Forbruget er tredoblet på 10 år, viser målinger i spildevandet, og få unge tager mere kokain end de danske unge.

De, der sniffer kokain, er skyld i, at børn dør, og at frihedskæmpere og uskyldige dræbes på hele kokainens rejse fra Andesbjergene over Europas containerhavne til flade Fyn – velbekomme. Det er faktisk meget konkret: Først bearbejdes kokainen af forbrydergrupper, som har gjort Latinamerika til verdens voldeligste verdensdel; det er derovre, samfund ødelægges; nogen dræbes hvert fjerde minut. Los Zetas filmede halshugninger længe før Islamisk Stat. Fly med kokain er lettet fra Hangar 1, diktatorens egen landingsbane i Venezuela, hvor den holder ham og hans narkosmuglende hær ved magten.

Kokainen koster hele tiden mennesker livet. Og at fragte kokain til Europa kræver også bestikkelse. Retsstater smadres, havnebetjente trues, selveste Mærsk infiltreres igen og igen af kriminelle. Du har måske hørt om det. Men har du tænkt over det? Vi taler mindre om det end om køernes prutter og de farlige brændeovne.

Kampen om at mætte efterspørgslen er skyld i bandekrige i Europas containerhavne og i ødelæggende korruption og i likvideringer af gode mænd og kvinder – som den uskyldige 24-årige skolelærer Soha Saad, der døde, da kriminelle sprængte en bombe i Fullerö. Først rammer volden dem med andre problemer: Sveriges velbeskrevne godtroenhed fik volden til at eskalere. Senere rammes vi andre.

Odense er meget fredeligere end Göteborg og Stockholm, men også i Vollsmose begås meget af kriminaliteten af kriminelle familier og klaner, som giver den videre i generationer. Tre børn af den tidligere odenseanske bandeleder Mahmoud “Fisfis” Khalil Salem har ifølge Ekstrabladet været kriminelle. Også bandelederen Mohammed Daabas – som i 2017 bød en uforvarende statsminister velkommen til bydelen, som om han ejede den – tilhører den type af kriminelle familier, som i Sverige har infiltreret dele af samfundet.

Hvis vi tror, at det ikke kan ramme os, er vi de naive.

Sverige og Holland var som os, indtil de pludselig ikke var det længere. Nu bestiller kokainens bagmænd, ofte fra skjulesteder i Dubai eller Tyrkiet, mord på journalister og advokater, som udføres i dagslys på gaden i Amsterdam.

»Folk i DK tror åbenbart, at Sverige er en børnehave, som de kan fucke med,« skrev en anonym bruger på et forum for kriminelle efter en af bombesprængningerne i bandestriden i Odense. Det samme må vi spørge kokainsnuderne om: Tror I, det er en leg? Gik det kun ud over jer selv, så pyt. Men med Dödspatruljen til Fyn fulgte død. Med kokainen følger ødelæggelse.