Min økonom-ære blev gået for nær: DR-dokumentar tangerer misinformation
DR-dokumentar ville for alt i verden fremlægge en historie, hvor Danmark fremstår som den store udbytter over for Grønland, men den konklusion er fremkommet på en tvivlsom måde, hvor man roder tallene sammen, så man får det ønskede resultat. Det er ikke godt nok. Mildest talt.
Dette er en kronik skrevet af en ekstern kronikør. Jyllands-Posten skelner skarpt mellem journalistik og meningsstof. Vil du skrive en kronik? Læs hvordan her.
Mange kender det: at sidde foran tv-skærmen med en afmægtig irritation eller vrede over det, der glider over skærmen – og måske argumentere højlydt mod skærmens udsagn.
Sådan havde jeg det søndag aften, da jeg så DR’s dokumentar ”Det hvide guld” om kryolitten i Grønland. Grundlæggende følte jeg, at min økonom-ære blev gået for nær. Der var simpelthen tale om grundlæggende økonomiske misforståelser. Der er grænser for, hvad omsætningstal kan tages til indtægt for – men det syntes dokumentaristerne ikke.