Dette er en kronik skrevet af en ekstern kronikør. Jyllands-Posten skelner skarpt mellem journalistik og meningsstof. Vil du skrive en kronik? Læs hvordan her.
  • For abonnenter

Psykiatrien er i frit fald

Fagligheden skal tilbage i førersædet i psykiatrien efter alt for mange år, hvor masser af ressourcer er brugt på møder og administration i stedet for patienter, og hvor kravene om besparelser har været nærmest endeløse.

Artiklens øverste billede
Efter mange års effektivisering​ af psykiatrien er det på tide at flytte fokus, så fagligheden bliver det styrende princip, og man i større grad tilpasser behandlingen patienternes behov, skriver psykolog Jan-Henrik Winsløv. Tegning: Rasmus Sand Høyer

Sidste år blev der omsider landet en bred aftale om en 10-årsplan for psykiatrien. I erkendelsen af at man står over for nogle svære, presserende problemer, har man iværksat en akutplan, men spørgsmålet er, om det er nok til at stabilisere ”psykiatrien” uden varige mén.

Til april stopper en af mine tidligere kolleger i psykiatrien

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.