Fortsæt til indhold
Kronik

Lad os nu få det valg og et regeringsskifte

Det er Inger Støjberg og Danmarksdemokraterne, der er forudsætningen for et regeringsskifte. Det har man ondt af på den moralistiske venstrefløj. Men hun er en af de mest farbare veje ud af en magtfuldkommen etpartiregering.

Ejvind Riisgårdforfatter, filosof – og partiløs, Hvidovre

Dette er en kronik skrevet af en ekstern kronikør. Jyllands-Posten skelner skarpt mellem journalistik og meningsstof. Vil du skrive en kronik? Læs hvordan her.

Det er utåleligt, at vi reelt er kommet langt ind i en decideret valgkamp, uden at der formelt er udskrevet valg. Der holdes endog tv-debatter mellem mediernes udvalgte statsministerkandidater. Men det vigtigste i demokratiet forpasses: at regeringen skiftes ud, når den har opbrugt sin troværdighed. Derfor bør luften renses hurtigst muligt.

Valget er…