Dette er en kommentar: Jyllands-Posten har et fast korps af personer, der kommenterer vores samfund. Kommentaren er udtryk for skribentens egen holdning.
For abonnenter
Abekopper smitter ikke kun mænd, der har sex med mænd
Medierne hænger LGBT+-miljøet ud, når man konstaterer, at abekoppe-smitte er noget, der dukker op, når mænd har sex med mænd.
Når den danske presse i saglige artikler fremhæver seksuel adfærd mellem mænd som årsag til smittespredning af abekopper, læner de sig op ad det muslimske og stillestående parallelsamfunds forstokkede syn på kærlighed mellem mennesker, mener Ahmad Mahmoud. Arkivfoto: Brian W.j. Mahy
Ahmad Mahmoud
maskinmester og forfatter
Abekopper bliver fremhævet i den danske presse som en bøssebefængt sygdom forårsaget af mange og tilfældige seksuelle relationer. Denne form for retorik bidrager til yderligere afstandtagen og væmmelse til LGBT+-miljøet og særligt i en tid efter corona, hvor folk er skræmte og angste for lignende tilstande.