Hvor er alle Palæstina-demonstranterne henne, når det gælder Iran?
Millioner af iranere demonstrerer lige nu mod det islamiske regime, som siden 1979 har undertrykt befolkningen, kvinders rettigheder og seksuelle minoriteter og støttet alskens forfærdelige terrorgrupper. Iranerne fortjener vores støtte og opbakning.
Dette er en kommentar: Jyllands-Posten har et fast korps af personer, der kommenterer vores samfund. Kommentaren er udtryk for skribentens egen holdning.
Der sker spændende, vilde og meget brutale ting i Iran i disse uger. Men i danske medier hører vi meget lidt om det, selvom de voldsomme demonstrationer imod regimet i Iran har potentiale til at ændre verdenshistoriens gang og gøre det plagede Mellemøsten til et langt fredeligere sted.
Det er ellers ikke fordi, det har skortet på interesse for Mellemøsten i Danmark i de seneste år. Næsten hver uge har vi set store demonstrationer imod Israel og til forsvar for palæstinensernes frihed og menneskerettigheder, indimellem med tusindvis af deltagere i lange optog gennem Københavns gader.
Men hvor er alle Palæstina-demonstranterne henne, når det gælder Iran og forsvaret for det iranske folks rettigheder, for kvinders rettigheder og for homoseksuelles rettigheder?
Siden 1979 har det islamiske styre i Teheran holdt det iranske folk i et diktatorisk jerngreb. Iranske kvinder, som tidligere nød stor frihed, skal under det islamiske styre dække deres hoved med hijab eller chador, og må ikke fremvise skuldre, hud over knæene eller hud under brystet. Homoseksuelle i Iran kan idømmes dødsstraf, og er i adskillige tilfælde blevet hængt fra kraner eller skubbet ud fra høje bygninger.
Sikkerhedsstyrker i Iran har de seneste to uger dræbt omkring 45 demonstranter, hvoraf otte har været under 18 år, og det anslås, at over 2000 er blevet anholdt. Meget få informationer slipper ud af Iran, fordi der er hård pressecensur, og regimet for slukket for internettet.
Men så meget ved vi dog, at det her er en eksistentiel kamp for et folk, som har rejst sig på tværs af geografi, sociale og økonomiske skel for sammen at bekæmpe deres undertrykkere. De fortjener vores støtte og opbakning, både fra officielt dansk hold, men også fra det danske civilsamfund.
Falder det iranske regime, så tyder alt på, at verden går en lysere fremtid i møde, og at alle de fjender af fred, frihed og oplysning, som også er Danmarks fjender, og som det iranske regime konsekvent har understøttet gennem årtier, ser ind i en mørk og håbløs fremtid.
Så hvor er de store Iran-demonstrationer i Københavns gader?