USA’s tid er ovre. Nu kan vi blive voksne igen
Lad os bruge lejligheden til at finde tilbage til vores egne dyder. Der er faktisk ret meget, der ikke findes bedre andre steder end i Europa – heller ikke i USA.
Dette er en kommentar: Jyllands-Posten har et fast korps af personer, der kommenterer vores samfund. Kommentaren er udtryk for skribentens egen holdning.
Siden Anden Verdenskrig har USA ikke kun garanteret Europas og Danmarks sikkerhed, USA har også haft en enorm kulturel indflydelse på Europa.
Lige siden de amerikanske soldater delte tyggegummi ud til de befriede europæere, og Elvis svingede med hofterne, har vi på godt og ondt været sovset ind i amerikansk kultur. Amerikanske tv-serier, Hollywood-film og internettet har ført an i en kulturel oversvømmelse af Europa, der fik det gamle kontinent til næsten at glemme sig selv, sin kultur og sine sprog.
De dér gamle grækere, Renæssancen, Oplysningstiden, det tyske sprog, den franske kultur og det nordiske samarbejde, hvad skulle vi med alt det? Næ nej, vi har svoret til den amerikanske import.
Og den har været og er besat af ungdommelighed. Frisk og struttende er den amerikanske kultur.
Præget af høj hastighed, høj stemmeføring, kasketter, sneakers og Coca-Cola. Præget af talkshows, fastfood, jeans, reklamer og komedieserier med dåselatter. Præget af individualisme, materialisme og en kynisk, forretningsorienteret tilgang til tilværelsen.
Er USA egentlig ikke en selvfed teenager med manglende empati og en ublu selvtilfredshed, der reelt ikke er dækning for?
For Guds eget land har sine mangler, for at sige det mildt – ufatteligt mange våben og skuddræbte og millioner af svært overvægtige, hjemløse og narkoafhængige. Et skolesystem, der efterlader alt for mange uden både dannelse og uddannelse, et sundhedssystem, der ruinerer borgerne, et forsikringssystem, der er koblet op på arbejdsgiverne, en infrastruktur, der sammenlignet med europæiske standarder er en joke, og en offentlig samtale på børnehaveniveau.
USA er i dag tæt på at være en fejlslagen stat, hvor selve demokratiet er i fare.
Hvis USA’s tid vitterligt er ovre, så er det faktisk en belejlig mulighed for, at vi kan blive danske, europæiske og voksne igen.
Lad os bruge lejligheden til at finde tilbage til vores egne dyder. Vel vidende at meget kunne være anderledes og bedre i Europa, så er der faktisk ret meget, der ikke findes bedre andre steder – heller ikke i USA.
Det er her i Europa, at verdens mest velfungerende lande er skabt. Det er her, at levestandarden er højest. Det er her, at demokratierne er bedst funderet. Det er her, at befolkningerne er bedst dannede og uddannede.
Det er her, at vi stående på Oplysningstidens frihedsrettigheder og ytrings- og forsamlingsfrihed er friere mennesker end på andre kontinenter. Det er her, at den mest åbne og kritiske offentlige samtale findes. Det er her, at det går bedst med social retfærdighed, kønnenes ligestilling og respekt for seksuelle og religiøse mindretal. Det er her, at man finder arkitektur, gastronomi og kunst på højeste niveau.
Lad os begynde med at behandle vores sprog værdigt og få gjort op med den massive afsmitning fra amerikansk og den engelsksprogede forretningsverden. Lad os sløjfe verdens højeste bogmoms på 25 pct., så flere får råd til at købe bøger og læse mere på deres modersmål.
Lad os sikre, at vores børn er vidende om dansk kultur og historie. Lad os styrke samarbejdet i Norden. Lad os igen lære europæiske sprog. Læse europæisk litteratur. Spise europæisk mad. Se europæiske film. Studere Europas idéhistorie og styrke vores europæiske kulturhistoriske bevidsthed.
Lad os gøre morgensang obligatorisk i skolen, få skærmene bandlyst og begrænset de amerikanske techvirksomheders magt. Lad os give Grundtvig, dannelse, kristendom, demokratiforståelse og ytringsfrihed høj status. Lad os genindføre filosofikum på universiteterne.
Det er tid til mindre kasket og mere sixpence. Færre hættetrøjer og flere skjorter og slips. Færre burgere og flere europæiske grøntsager. Færre talkshows og sociale medier, flere bøger og samtaler. Mindre kynisk individuel liberalisme, mere borgerligt fællesskab. Med andre ord er det tid til at lade den voksne europæer tage over efter den amerikanske teenager.