Dette er en kommentar: Jyllands-Posten har et fast korps af personer, der kommenterer vores samfund. Kommentaren er udtryk for skribentens egen holdning.

Overforbruget er enormt

På dagen, hvor danskernes beregnede forbrug af ressourcer er opbrugt for i år, bør vi alle tænke på netop vores forbrug.

Der er ni måneder igen, inden vi når til nytår, og i al den tid overforbruger danskerne af Jordens ressourcer. Det er det resultat, der kommer ud af regnemaskinen, når Global Footprint Network indsætter forbruget i alle verdens lande i en stor regnemodel.

Det er uhyre let at påstå, at det kan man ikke udregne, at præmisserne er helt forkerte, eller at alle lande er forskellige, så det rager ikke os. Men det vil være at stikke hovedet i busken, for det er helt korrekt, at danskernes forbrug ikke harmonerer med en bæredygtig livsstil.

Desværre er vi som land ikke forundt med mange naturressourcer, så derfor importerer vi i stor stil, uden hensyn til om det er fornuftigt eller ej. Derfor bør vi alle på denne dag blive opmærksomme på, at Jorden ikke har uendelige ressourcer. Der er grænser, og hvis der skal være noget til vores efterkommere, skal vi simpelthen skrue ned for vores indkøb.

Vi skal have meget mere gang i at dele med hinanden, som vi kender det fra delebiler. Vi skal bytte og genbruge mere, som det sker i de mange genbrugsforretninger, der er skudt op i de senere år. Virksomheder skal begynde at se på cirkulær økonomi, hvor materialer kan genbruges, når et produkt er udtjent.

Forleden så jeg tegninger til et parkeringshus, som primært bygges af træ, og hvor der er indbygget en genbrugstanke, så parkeringshuset kan omdannes til lejligheder på en simpel måde – og det så rigtig godt ud. Mange nye opstartsvirksomheder har den cirkulære økonomi med i billedet, når de opfinder nye produkter. Det er langt sværere for gamle, veletablerede produktionsvirksomheder, der i princippet skal begynde forfra.

Men det skal kunne lade sig gøre – i al fald et langt stykke ad vejen. Det sker nok ikke fuldt ud i morgen, men ”i morgen” bliver måske den dag, hvor tanken om at leve mere bæredygtigt slår rod. For det er en nødvendighed af hensyn til planetens sundhed, som vi er 100 pct. afhængige af.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.