Dette er en kommentar: Jyllands-Posten har et fast korps af personer, der kommenterer vores samfund. Kommentaren er udtryk for skribentens egen holdning.
  • For abonnenter

Sund fornuft skal kunne sælges til vælgerne i et demokrati

Selv om præsident Macron har ret i, at pensionsreformen er nødvendig, mangler han stadig at overbevise de vrede franskmænd om det.

Artiklens øverste billede
Frankrig gennemlever​ en stor bølge af vrede nu, som præsident Macron ikke har kunnet bremse, fordi han ikke har været i stand til at overbevise franskmændene om, at han har ret i, at det er nødvendigt med en højere pensionsalder, skriver Ulla Terkelsen. Foto: Gonzalo Fuentes, Reuters.

 

Revolutionen raser i Frankrig. Men vi mærker ikke meget til det her i Cannes. Vi er i et smørhul. De fleste i byen er private forretningsdrivende, og deres ansatte strejker ikke. Tværtimod frygter de for deres overlevelse i den uoverskuelige økonomiske situation. Vores borgmester har sammen med politimesteren besluttet,

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.