Dette er en kommentar: Jyllands-Posten har et fast korps af personer, der kommenterer vores samfund. Kommentaren er udtryk for skribentens egen holdning.
  • For abonnenter

Irma-pigen er selvfølgelig smuttet, fordi bejlerne var utro

Vi har haft alt for mange dagligvarekæder, og Coops nye, opstrammede strategi med færre kæder med tydeligere profil synes fornuftig.

Artiklens øverste billede
De seneste års kriser har fristet kunderne i retning af discountkæderne, for Irma-pigen er ganske enkelt for dyr, når krisen kradser, skriver Mette Bock. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix.

I København og enkelte andre steder, hvor der bor mennesker med blåt Irma-blod i årerne, har mange lagt sig under dynen i bedste Maude-stil. Sorgen over Coops beslutning om definitivt at lukke Irma-butikkerne efter 137 års samliv med de selv- og kvalitetsbevidste kunder, har i denne uge fyldt både de gamle og de nye mediers nyhedsflader,

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.