Dette er en kommentar: Jyllands-Posten har et fast korps af personer, der kommenterer vores samfund. Kommentaren er udtryk for skribentens egen holdning.
  • For abonnenter

Danmark har meget at lære af Finland, når det gælder lysten til indflydelse i EU

I ​urolige tider med den fortsatte krig i Ukraine er det afgørende for Danmark at være fuldt med både i Nato og EU.

Artiklens øverste billede
Man har større indflydelse ved at være med og ikke ved siden af bordet, når der skal træffes beslutninger. Det er en af mange grunde til at stemme ja den 1. juni, skriver Ritt Bjerregaard. Foto: Jens Dresling.

Folkeafstemningen den 1. juni truer, og ordet ”truer” er rigtigt at anvende. Som ved tidligere folkeafstemninger falder andelen af ja-stemmer. For mig er der ingen tvivl om, at danskerne står sig ved at stemme ja den 1. juni og hæve forsvarsforbeholdet.

Politikerne på Christiansborg og vi andre fra sidelinjen har desværre ikke befolkningens tillid. Selv om et bredt flertal i Folketinget anbefaler et ja, så er rigtig mange mennesker stadig i tvivl, og nogle har bestemt sig for at sige nej.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.