Fortsæt til indhold
Kommentar

Nej, FLSmidth, I har ikke gjort nok for at bekæmpe korruption

FLSmidth lover bod og bedring efter korruptionssagen i Tunesien, men det kniber med at indfri koncernens store løfter i praksis.

Dette er en kommentar: Jyllands-Posten har et fast korps af personer, der kommenterer vores samfund. Kommentaren er udtryk for skribentens egen holdning.

Her er verdens hurtigste og billigste kursus i krisekommunikation for de af erhvervslivets ledere, der bakser med møgsager i den slemme afdeling for tiden.

  • Step 1: Når den dårlige sag ikke længere kan skjules: Indrøm straks, at der er begået fejl i fortiden.
  • Step 2: Beklag og undskyld, at der er begået fejl i fortiden.
  • Step 3: Tilføj med eftertryk, at I er et helt andet sted i dag.
  • Step 4: Dokumentér, at det teoretiske sted, du lige har omtalt i step 3, faktisk er bedre, mere ansvarligt, etisk og forretningsmæssigt bæredygtigt, end møgsagernes oprindelige arnested viste sig at være.

Hvidvaskmistænkte banker har rendyrket formlen igennem snart to år. Og sørme om ikke den nu viser sig brugbar igen i 2020 – denne gang formuleret af den traditionsrige industrikoncern FLSmidth.

Der…

Artiklen er publiceret i samarbejde med Finans.