Uenig i uenighed
I et læserbrev i JP 24/8 kommenterer Kurt Christensen regeringens klimapolitik. Som klimaforsker studser jeg over hans kommentar om, at »eksperterne er ganske uenige om årsagen til den globale klimaforandring.«
En nylig undersøgelse fastslår nemlig, at uenigheden blandt eksperterne om årsagen til klimaforandringerne er næsten forsvindende. Tusindvis af videnskabelige artikler om global opvarmning og klimaforandringer blev klassificeret, og blandt de artikler, der giver udtryk for årsagen til forandringerne, siger 97 pct., at mennesket spiller en væsentlig rolle.
Nu afgøres videnskabelige spørgsmål ikke ved håndsoprækning og flertal, men ved granskning af det teori- og datamateriale, der er til rådighed. Det materiale er nu så overvældende, at klimaforskerne ikke bruger meget krudt på spørgsmålet om, hvorvidt klimaforandringerne er menneskeskabte. Det, der diskuteres, er snarere ”hvor meget?”, ”hvor henne?” og ”med hvilke konsekvenser?”.