Dødsensfarlige ældre bilister
Efter at have læst JP’s tema 10/11 om ældre bilister sidder jeg tilbage med flere spørgsmål. Jeg er mor til Kristian Kjær Andersen, der blev ramt af den gamle mand og døde af sine kvæstelser.
Det er en ubeskrivelig stor tragedie for hans kone og børn, hans bror, for os forældre og for mange andre mennesker.
Artiklen forsøger at besvare spørgsmålet: Er ældre bilister farlige for deres omgivelser?
Ja, det ved vi jo af egen erfaring, at de er. Dødsensfarlige.
Kig på den grafiske tabel: ”Risiko i trafikken”. Den taler sit tydelige sprog og forsøges trods det bortforklaret med ældres forsigtige kørsel. Som om det skulle gøre kørslen sikrere. I ca. 20 af de undersøgte 32 ulykker med ældre, skete ulykken pga. ildebefindende, medicin, eller – som i vores søns tilfælde – overset vigepligt.
At det er egen læge, der fornyer kørekortet, problematiseres overhovedet ikke i artiklen. Bør de praktiserende læger ikke fastholdes på deres ansvar og leve op til deres lægeløfte, hvis det nuværende system bibeholdes?
»Der er sikkert stadig for flinke læger, men det er blevet markant bedre ...« siges det i artiklen.
»Markant« er ikke godt nok!
Kørekortet bør slet ikke fornyes af ”flinke læger”, men af uvildige læger, en uvildig instans. Hvordan kan det system ændres?
Javist, retten til at køre bil er vigtig og dyrebar, men menneskeliv er det meget, meget mere. Menneskeliv er uerstattelige.