Abortlovens katastrofale følger
Det fremgår af TV 2's tekst-tv, at det er chokerende for Socialdemokraternes sundhedsordfører, Sophie Hæstorp Andersen, at besparelser på fertilitetsområdet måske kan have betydet knap 700 færre fødte danske borgere i 2011.
Sundhedsordføreren er chokeret over et lavt fødselstal på grund af brugerbetaling på området. Men hvis det tal kan give hende chok, hvad kan så over 16.000 aborter samme år give hende? Og hvad kunne brugerbetaling på abortområdet så ikke give af flere fødte danske borgere?
Man siger, at chok kan gøre ædru. Så det er måske løsningen? Hvis Folketingets medlemmer fik et chok, der gjorde dem ædru, kunne de få øjnene op og se abortlovens katastrofale følgevirkninger. Loven, der blev indført i 1973, har de efterfølgende 48 år ødelagt langt over 700.000 liv. Danske borgere, der kunne være blevet til gavn for vort land - måske til en ny H.C. Andersen?