Ja, vi vil gerne forandre samfundet
Pia Kjærsgaard er bange for Enhedslisten, fremgår det af hendes indlæg 5/6. Enhedslistens tilslutning ved valget og i meningsmålingerne bekymrer partidronningen fra Dansk Folkeparti så meget, at hun føler sig kaldet til at irettesætte især de yngre vælgere, der støtter op om Enhedslisten.
Vælgerne belæres så af Pia Kjærsgaard om, at Enhedslisten er nogle farlige banditter med skumle planer. Ak ja. Intet nyt fra højre flanke.
Men Pia Kjærsgaard har da ret i en enkelt ting. For hun skriver, at Enhedslisten arbejder for grundlæggende forandringer. Og det er korrekt. I Enhedslisten vil vi sørme gerne have en samfundsforandring.
Positiv inddragelse af alle
Det er en demokratisk forandring, hvor grådige banker og uhæmmede investorer ikke længere kan påføre økonomisk usikkerhed, krise og arbejdsløshed for almindelige mennesker. Hvor racisme og pegen på syndebukke er erstattet af en positiv inddragelse af alle i vores samfund.
Hvor politik er noget, der foregår til gavn for langt de fleste og ikke kun handler om at forgylde små grupper af velbjærgede borgere. Hvor fokus er på at sikre vores natur og miljø frem for meningsløs vækst og forurening. Hvor demokratiet er udvidet, så flest muligt får mulighed for at bestemme over deres eget liv, deltage og tage ansvar. Vi tror nemlig på, at indflydelse giver tryghed.
Det er egentlig ikke så overraskende, hvis Pia Kjærsgaard er bange for det. For det peger i den stik modsatte retning af hendes egne politiske resultater. Gennem 10 år med VKO har Pia Kjærsgaard givet banker og grådige spekulanter friløb, udskreget syndebukke, forgyldt de rigeste og forringet vilkårene for dem, der har det dårligst. Se, dét er politik, man bør være bange for.