Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her

Brevkasser ved vejen

Peter Vilholm skriver i et læserbrev i JP 21/5 om brevkasser, der skal placeres ud til vejen. Han skriver om sin mor på 90 år, der ikke har en brevkasse placeret ud til vejen og derfor ikke får post.

Jeg har forsøgt at ringe til PV for at kunne undersøge det nærmere.

Det er desværre ikke lykkedes at få fat på ham, men han er velkommen til at kontakte mig via vores kundeservice.

Hvis man ikke selv er i stand til at hente posten i brevkassen, fordi man eksempelvis er gangbesværet, kan man naturligvis stadig få sin post til døren.

Man skal blot søge om det hos sin kommune, som vil give besked til Post Danmark.

Reglerne om brevkasser ud til vejen blev besluttet i Folketinget i forbindelse med den nye postlov for halvandet år siden og trådte i kraft pr. 1/1.

For at sikre, at alle danskere var opmærksomme på de nye regler, har Post Danmark, siden loven blev vedtaget og frem til marts i år, sendt fire breve til de berørte husstande.

Desuden gav vi dem, der ikke havde nået det, inden det blev vinter, mere tid til at få sat brevkassen op ud til vejen. For det er nemlig rigtig vigtigt for danskerne at få deres post.

I dag har over 99,5 pct. af danskerne deres brevkasse opsat rigtigt. For de få, som endnu ikke lever op til loven, returneres posten til afsender. Post Danmark begynder at aflevere post igen, lige så snart brevkassen er sat op, som den skal.

Post Danmark politianmelder dog ikke og kan ikke uddele bødestraf.

Det er op til myndighederne, hvis de vil reagere på, at loven ikke bliver overholdt.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.