Blasfemiparagraffen må afskaffes
Institut for Menneskerettigheder foreslår, at blasfemiparagraffen fjernes (jf. JP 8/5). Det synspunkt bakker jeg op.
Blasfemiparagraffer bliver rundt om på kloden brugt til at undertrykke og forfølge minoriteter. Det gælder for eksempel i Pakistan. For eksempel blev den kristne kvinde Aasia Bibi idømt dødsstraf for at have fornærmet profeten Muhammed under en diskussion med nogle kvindelige landarbejdere i byen Ittanwali.
Hun blev dømt på baggrund af Pakistans blasfemilov, en lovgivning, der anvendes vilkårligt mod befolkningen, og som Amnesty ønsker afskaffet.
For mig udgør hændelser som disse et stærkt argument for at afskaffe vores egen blasfemiparagraf. Vi kan jo dårligt forlange af andre, at de skal holde op med at dømme for blasfemi, hvis vi selv har en paragraf i lovgivningen.
I Danmark er der indtil videre kun fældet en dom for blasfemisk opførsel. Det var i 1938, da den jødiske religion blev forhånet som led i den antisemitiske kampagne. Siden har den ikke været bragt i anvendelse.
Det er nu også godt det samme. En vigtig del af åndsfriheden er nemlig selv at kunne tåle at blive hånet og modsagt. En vis robusthed må der til, hvis man vil leve som borger i et demokratisk samfund.