Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her

Skønne toner fra DR

Stor ros til DR, der nu, efter jeg ved ikke hvor mange kritiske breve, giver lyd fra sig, idet man har fået noget så fint som en tilgængelighedskonsulent (JP 8/11), hvad det så end er for noget.

Man kan være helt enig med Heidi Sivebæk, som svarer på E. Mogensens læserbrev (4/11), at vedrørende dramaserier er lydsiden i form af passende baggrundsmusik (eller mangel på samme) et must for at opleve dramaet bedst muligt.

Men TV Avisen og det lydinferno, der følger med Kort Nyt, nævnes. Her skulle baggrundslarmen altså ifølge Heidi Sivebæk signalere, at der nu var tale om korte nyheder.

Det virker nærmest som en morsomhed; man kan dog immervæk hurtigt finde ud af, om en nyhed er kort eller lang, men til gengæld kan man ofte, hvis larmen er for stærk, ikke høre nyheden.

At skulle anvende tekst-tv side 399 for at høre korte nyheder på TV Avisen lyder nærmest som en vittighed. Og rent sprogligt er det en katastrofe.

Vi bruger ikke lyden for at genere vores seere, fortæller Heidi Sivebæk. Det er skønne toner at høre, så jeg glæder mig til at høre tv-avis uden baggrundslarmen. Mit gæt er, at baggrundslarmen generer 80 pct. af seerne.

Og hvis man ikke kan komme ud af vanen, så spil dog i det mindste noget, som man kan holde ud at høre på, f.eks. Mozart.

Men vaner er lumske, som Kierkegaard siger: »Ak, af alle fjender er måske vanen den lumskeste.«

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.