Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her

Et dilemma af dimensioner

Det internationale atomenergiagentur (IAEA) har netop fremlagt en længe ventet rapport om Irans atomprogram.

Rapporten fastslår, at Iran er langt længere i processen med at udvikle atomvåben end tidligere antaget.

Ifølge IAEA's rapport har Iran holdt flere af sine test-steder hemmelige for agenturets inspektører - og har bl.a. foretaget computersimuleringer af atombombesprængninger samt gennemført forsøg med atombombedetektorer. IAEA's 1.000 sider lange rapport er entydig - Iran har udviklet teknologier, der udelukkende kan bruges til fremstilling af atomvåben.

Vestens kurs over for Iran har derfor slået fejl. Det vestlige samfund har via diplomatisk pres og FN-resolutioner over en årrække forsøgt at lægge pres på Iran med henblik på at standse dets atomprogram.

Iran har på overfladen accepteret dette forhandlingsspor, men flere omstændigheder peger nu i retning af, at dette kun blev gjort for at vinde tid.

Det Hvide Hus har endnu ikke ønsket at kommentere IAEA's rapport - og med god grund. Et Iran med atomvåben er nemlig det værst tænkelige scenario, det internationale samfund kunne forestille sig.

Militært set vil det være vanskeligt og risikofyldt at angribe et Iran med atomvåben. Iran besidder ikke raketter, der kan nå amerikanske og/eller europæiske mål, men det vil til gengæld kunne ramme Israel. En sådan trussel vil Israel ikke kunne acceptere, og det vil svare tilbage med samme mønt.

På et strategisk plan vil et Iran med atomvåben føre til en gradvis atomoptrapning i regionen. Lande som Egypten og Saudi-Arabien vil få travlt med at udvikle atomvåben, der ville kunne sikre dem mod Iran. Israel vil føle det legitimt at afsløre sit atomvåbenprogram, og Syrien vil videreudvikle sit.

Vesten er derfor fanget i et udenrigspolitisk dilemma af dimensioner. Vælger man ikke at reagere på advarslerne fra IAEA, vil Iran inden længe være i besiddelse af atomvåben, hvilket kan føre til et atomart kapløb i Mellemøsten. Vælger Vesten anført af USA at angribe iranske mål, risikerer man at provokere et land, der har evne og vilje til at svare igen på en grusom måde.

Vesten har i lang tid lurepasset og håbet på det bedste. IAEA's seneste rapport indikerer dog, at vi snart kan stå over for et stort udenrigspolitisk problem og dilemma.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.