Årets folkeafstemning om dansk frugt og grønt i gang
Forretningerne bugner for tiden med danskproduceret frugt og grønt. Nu har forbrugerne igen valget, om de virkelig ønsker kvalitetsprodukter, der næsten er fri for pesticidrester, eller om man ønsker nogle billigere udenlandske produkter, der ofte er produceret under helt andre forhold, end dem vi kender her.
Danmark har verdens strengeste pesticidlovgivning og er førende med brug af biologisk bekæmpelse af skadedyr, mens importeret frugt og grønt ofte er sprøjtet med midler, der hverken er eller ville kunne blive godkendt herhjemme.
Meget at være stolte af
Det er derfor et valg, som forbrugerne hver dag træffer, når de står i forretningerne med indkøbskurven, om vi fortsat skal have sundt og danskproduceret frugt og grønt eller ej. Det er nemlig ikke noget, lovgivningen kan sørge for.
Danske frugt- og grøntproducenter anbefaler naturligvis sig selv, for de har meget at være stolte af. Vi søger på alle måder at producere den bedste kvalitet og reneste vare i verden. Og for den del af produktionen, der foregår i væksthuse, arbejder vi løbende målrettet på at blive mere energieffektive.
Dertil kommer naturligvis, at interessen for dansk frugt og grønt - og ikke mindst den gode nordiske smag - er støt stigende.
Formentlig takket være hele bølgen omkring det nye nordiske køkken, så er der også stor interesse for lokalt producerede friske råvarer, der afspejler de skiftende årstider. Som producenter af frugt og grønt vil vi gerne bidrage til at fastholde denne interesse.
Valget er forbrugerens. Og afstemningen om, hvilke produkter vi skal spise, foregår lige nu ved frugt- og grøntdisken i alle landets forretninger og supermarkeder. Og glem så ikke, at grøntsager er rykket et trin ned i kostpyramiden, og nu bør dække en endnu større del af vores forbrug af basisfødevarer.