Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her

Nuancer i den arabiske verden

I det morads af amerikanske regeringsdokumenter, som WikiLeaks i denne tid både begaver og belemrer offentligheden med, er der oplysninger, der burde få mange til at reflektere over den behandling, som Israel udsættes for, hvor rapporter og dagsordener i internationale og regionale fora rettet mod Israel konstant kører på autopilot.



Der kan i flæng nævnes Goldstone-rapporten i kølvandet på Gaza-krigen og EU's ensidige pres på den israelske Netanyahus regering. Men også utidig støj på bagperronen for forhenværende danske udenrigsministre med Uffe Ellemann-Jensen, Mogens Lykketoft og Niels Helveg Petersen som de fremmeste brushoveder i vores hjemlige andedam lægger ofte til ved dette bål.

Og så viser visse af de af WikiLeaks lækkede amerikanske regeringsdokumenter, at den største frygt for ustabilitet og krig i regionen i arabiske øjne er Iran.

Det er ikke Israel.

Overraskelse og anerkendelse

Andre dokumenter afslører, at emiren af Qatar, Hamad bin Khalifa al-Thani, udtrykker forståelse for israelsk mistro rettet mod den arabiske verden pga. de trusler, der i lang tid har været mod Israel.

Samme emir udtrykker overraskelse over - men også anerkendelse af - at Israel i lyset af den anden Libanon-krig i 2006 og Gazakrigen i 2008/2009 stadig søger fred med sin palæstinensiske modpart.

Billedet af mellemøstkonflikten er åbenbart mere nuanceret bag de duggede ruder i den arabiske verden, end den er i EU og Danmark og hos trættekære fhv. danske udenrigsministre.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.