Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her

Enkelt og ligetil

Kommentar til ”Skaffedyr” 24/11: Selv om skribenterne er akademikere, har man svært ved at se det centrale, som sagen i det store hele drejer sig om. Den store pensel er taget i brug.

I de fleste tilfælde, hvor der er problemer med at få sin ”elskede” til Danmark, er manden bevidst rejst ud for at finde sig en kone i et land, hvor mange kvinder lever under forhold, som de længes efter at sige farvel til.

Der er ikke tale om tvangsægteskaber. Men i nogle situationer kan man sige, at der er tale om en praktisk handling, som så forhåbentlig med tiden kan føre til et fornuftigt kærlighedsforhold.

Og selvfølgelig kan der være tale om situationer, hvor det er ægte kærlighed.

Er kærligheden ægte, er det vel lige meget, om det er den ene eller den anden, der må forlade sit fædreland for bestandigt, eller hvad?

Altså er der vel ingen hindringer i »retten til at leve et trygt liv sammen med den, som man elsker.«

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.