Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her

Takkekortet

Nu har ”bosserne” fra Vindmølleindustrien sagt tak, fordi de får lov til at ødelægge naturen i Østerild, og tak fordi de får lov til at udsætte kommende naboer for et støjhelvede.



Den netop offentliggjorte rapport fra Aalborg Universitet af professor Henrik Møller viser med al tydelighed, at støjen stiger i takt med møllestørrelsen.

Hvordan kan man få lov til at lave endnu et testcenter, når man endnu ikke har fundet ud af at løse støjproblemerne ved allerede eksisterende forsøgsmøller?

Når man har fundet ud af at løse støjproblemerne ved allerede eksisterende møller, kan man få lov til at søge igen.

Jeg synes, at Vindmølleindustrien har et troværdighedsproblem, når man ikke endnu har løst de problemer, der er ved allerede opsatte møller. Jeg synes, at man skulle arbejde på disse problemer, før man skaber nye problemer med endnu større møller.

Men jeg forstår godt, at vindmølleindustrien siger tak, de kommer til at tjene rigtig mange penge, men det er de kommende naboer, der kommer til at betale for det, de betaler nemlig med deres helbred og deres usælgelige huse.


null

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.