Fortsæt til indhold
Debatindlæg

Vi skal ville mere for vores små børn

I dag er en stor gruppe børn op til et år bagud, når de starter i børnehave.

Henriette Christiansen, direktør i Egmont Fonden Støtte- og Bevillingsadministration | Stina Vrang Elias, adm. direktør i Tænketanken DEA begge initiativtagere til Småbørnsalliancen

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

Forleden samledes flere tusind kommunale beslutningstagere, fagprofessionelle og politikere fra hele landet for at diskutere små børns læring og livsduelighed på KL’s børnetopmøde i Aalborg. Det er glædeligt, at de små børn står så højt på dagsordenen. Og glædeligt, at så mange mennesker brugte to dage på at drøfte, hvordan vi skaber gode rammer for vores børn i vores skoler og dagtilbud, og på, hvordan vi kan mindske uligheden i læring ved en tidlig indsats.

For ja, den tidlige investering er en god investering. For børnene og for samfundet. Derfor burde der også være langt flere end deltagerne på topmødet i Aalborg, der interesserede sig for, hvordan man konkret kan forfølge den gode investering.

I dag er en stor gruppe børn op til et år bagud, når de starter i børnehave, sprogligt og socioemotionelt. De børn, der er sprogligt bagud som treårige, har større risiko for adfærdsproblemer i 11-årsalderen og for at klare sig ringere end andre børn ved folkeskolens afgangsprøve. Det er en udfordring for os som samfund. Og derfor bør vi som samfund samarbejde bedre og mere systematisk om at sikre, at der bliver taget hånd om at løse de komplekse udfordringer, som udsatte børn oplever allerede inden for de første 1.000 dage i deres liv.

Børn er ikke kun vuggestuebørn, børnehavebørn eller elever. De er heller ikke bare patienter eller et sagsnummer. Børn er også børn i deres familier, i fritidslivet og på villavejen. De er omgivet af naboer, bedsteforældre, frivillige og fagprofessionelle inden for det pædagogiske og sundhedsmæssige område. Det er alle disse aktører, der skal arbejde sammen, hvis vi skal mindske den læringsulighed, der viser sig allerede i treårsalderen og kun øges efterhånden, som børnene vokser op.

30 beslutningstagere

KL er heldigvis ikke alene om at have ambitioner på området. Også børne- og socialminister Mai Mercado og radikale Lotte Rod har i denne avis rettet fokus på behovet for at sætte tidligere ind over for særligt udsatte børn og mindske læringsuligheden. Vi vil gerne tage et medansvar for at sætte handling bag ordene.

Derfor har vi taget initiativ til Småbørnsalliancen, der består af omkring 30 handlekraftige beslutningstagere fra både den offentlige og private sektor. Formålet er over 12 måneder at tage de første skridt i retning af at udvikle nye samarbejder og indsatser på 0-6-årsområdet. Vi vil arbejde for, at alle børn oplever trygge og gode læringsmiljøer omkring sig – ikke bare i de vågne timer, de bruger i dagtilbud, men også i deres hjem og tilbud drevet af civilsamfundsorganisationer. Lad os fortsætte debatten og involvere flere aktører og nye samarbejder på tværs af faggrænser og beslutningsniveauer.