Fortsæt til indhold
Debatindlæg

Intet nyt under solen

Gunnar Holmprakt. læge, Lægehotellet, Rønnebær Allé 110 H, Helsingør

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

Louise Hørmann Mørk, praktiserende læge i Strib, skriver 27/9 om Ulla Astmanns kronik 21/9, at den er noget af det mindst gennemtænkte og mest kortsigtede, hun længe har set. Nu ved jeg ikke, hvor længe Louise Hørmann Mørk har været i branchen, men jeg, der har været der i mere end 35 år, kan genkende mønstret fra mange gange tidligere.

Tidspunktet for kronikken er på ingen måde tilfældigt, og den er ganske gennemtænkt.Men tro ikke, at det drejer sig om at skaffe læger til de udkantsområder, hvor der er lægemangel. Det er kun den ydre indpakning – kronikkens egentlige formål er at tyre de læger, der rent faktisk – på trods af Ulla Astmann og konsorter – fortsat arbejder i almen praksis.

Tidspunktet er typisk og set så regelmæssigt, at det er mere reglen end undtagelsen, at der fra PLO’s modpart, fire-seks uger før forhandlinger om en ny overenskomst skal begynde, kommer en artikel som denne. Forventeligt er det også, at inden for de kommende uger vil der til pressen blive lækket, at sygesikringen har fundet en række læger, som uretmæssigt har taget honorar for ydelser, de ikke er berettigede til.

Underforstået: Læger er griske og upålidelige. Eventuelt vil man finde en af de tillægsydelser, som de praktiserende læger kan afregne, og sætte den i et lidt latterligt skær, som man f.eks. gjorde for få år siden og meddelte, at »praktiserende læger fjerner ørevoks for 9,7 mio. kr. om året«. Underforstået: et håbløst system, som læger udnytter til at foretage unødvendige behandlinger.

Der er intet nyt fra modparten. Det nye er forhåbentlig, at PLO’s nye ledelse ikke som ved tidligere forhandlinger bøjer nakken og blot tager imod.

Artiklens emner
PLO