Danske hjælpere burde skamme sig
De skulle skamme sig.
Det er ikke så meget de fremmede, der er kommet til landet, som deres danske hjælpere, der burde skamme sig.
Som den største selvfølgelighed mener de to store industrier, der har sluttet sig sammen, nemlig godhedsindustrien og flygtningeindustrien, at fremmede statsborgere, hvoraf mange kommer fra fremmede verdensdele, fra dag ét i Danmark skal have ferie med løn, selv om de ikke kan sproget, på intet tidspunkt har haft lønnet arbejde eller på anden måde har bidraget til eget ophold.
Det er selvfølgelig ikke noget, de selv har fundet på. Når det ligefrem kommer til protestmarcher, skyldes det naturligvis, at medlemmer af de to store ”industriforbund” har ansporet dem til det. Det er ikke bare illoyalt over for danske lønmodtagere, men så sandelig også over for de fremmede, der bliver lokket med på den galej. Måske kender de de danske sociallove, inden de tager afsted, men det her lugter langt væk af dårlig rådgivning.
Hvis det var noget, de selv havde fundet på, kunne man med Asger Aamunds ord sige: »I er vist kommet til et forkert land«.
Her i landet holder man ikke ferie for andres regning. Ferie er noget, man optjener.
Jeg tror, at mange har glemt, at hundredtusindvis af danskere i perioder af deres liv aldrig har holdt ferie.
Det gælder små og mindre detailhandlere, små og mindre håndværksvirksomheder og ikke mindst små og mindre landbrug.
Ferie var ikke en menneskeret, og i perioder, hvor man opbyggede en levevej som selvstændig, var ferie en ting, man kun kunne håbe på at få efter års hårdt arbejde.