Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her

Myten om den nedbrændte ambassade

I JP 12/6 skriver Jette Elbæk Maressa i en bisætning til en i øvrigt glimrende analyse af forholdene omkring Storbritanniens mulige farvel til EU om det, der foregik i Damaskus i Syrien 4/2 2006.

I JP 12/6 skriver Jette Elbæk Maressa i en bisætning til en i øvrigt glimrende analyse af forholdene omkring Storbritanniens mulige farvel til EU om det, der foregik i Damaskus i Syrien 4/2 2006.

Det hedder sig i den myte, som viderebringes, at den danske ambassade i Syrien blev brændt ned.

Det var også den beskrivelse, som danske medier bragte i 2006, men det er en overdrivelse. Der blev sat ild til nogle papkasser i kælderen til den bygning, hvor såvel den danske som den svenske og chilenske ambassade havde til huse.

I en billedkommentar i Berlingske fra 5/2 hedder det, at »ophidsede demonstranter smadrede ambassaden, inden de satte ild til bygningen«. Ambassadebygningen er en særdeles solid betonbygning, som ikke kan smadres af nok så mange demonstranter.

Ambassaden var delt op i en offentligt tilgængelig del og et sikret område. Ambassadens vagter havde held til at trække sig tilbage til det sikrede område, som de fik spærret af.

Demonstranterne kunne ikke komme ind, så de nøjedes med at hærge nogle kontorlokaler, inden de forlod stedet. Den danske ambassade brændte altså ikke – den fik sodskader fra branden i stueetagen, og noget af inventaret blev ødelagt. Skaderne blev efterfølgende anslået til cirka 500.000 kr.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.