Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her

Socialdemokraternes store bluffnummer

Socialdemokraternes siger, at væksten skal være grøn eller bæredygtig. Men det har de sagt lige siden 1970’erne og se, hvad det har ført til. Vort samfund er ikke blevet mere, men mindre bæredygtigt i mellemtiden.

Henrik Sass Larsen beskylder Alternativet for at være »et bluffnummer« (JP 8/5). Det er jeg glad for at høre. For det giver mig en kærkommen lejlighed til at afsløre Socialdemokraternes eget store bluffnummer:

Som vi alle ved, er naturen hårdt presset. Dens grænser er for længst blevet overskredet. Det skyldes kort og godt, at menneskehedens samlede produktion er alt for stor. Alligevel anstrenger Socialdemokraterne sig for at maksimere den økonomiske vækst, hver gang de får regeringsmagten. Dermed er de med til at underminere det moderne samfunds naturgrundlag, hvilket vil få helt uoverskuelige konsekvenser for vores efterkommere.

Socialdemokraternes svar er, at væksten skal være grøn eller bæredygtig. Men det har de sagt lige siden 1970’erne og se, hvad det har ført til. Vort samfund er ikke blevet mere, men mindre, bæredygtigt i mellemtiden. Ganske vist har vi danskere fået løst eller reduceret nogle miljøproblemer, som kan ordnes ved hjælp af tekniske fix: Vi har lært at rense vores spildevand, forbrænde vores affald, forbudt bly i benzinen, udskiftet freon med andre gasarter osv.

Men mange andre miljøproblemer er blevet forværret: den faldende biodiversitet, de reducerede fiskebestande, udpiningen af jorden, forgiftningen af grundvandet, de stigende affaldsmængder, det stigende antal invasive dyrearter, udledningerne af drivhusgasser osv.

Væksten ødelægger naturen

Socialdemokraterne har planer om at gøre Danmark fossilfrit omkring 2050. Men jeg tvivler på, at det vil lykkes. Én ting er at lægge planer; noget andet er at føre dem ud i livet. Desuden vil jeg gøre opmærksom på, at Mærsk udleder næsten lige så meget CO2 som resten af landet tilsammen. Med andre ord: selv om det skulle lykkes at gøre fastlandet fossilfrit, så har de kun fået løst godt halvdelen af problemet.

Endvidere lever Danmark højt på, at noget af den mest miljøskadelige produktion foregår i udlandet: minedrift. Den kemiske industri. Danske virksomheders produktion i Kina, hvor strømmen kommer fra kulkraft. Rydning af regnskov i Sydamerika for at dyrke soja til de danske grise. Dette sætter endnu en gang spørgsmålstegn ved, hvor bæredygtigt vort land egentlig er, når det kommer til stykket.

Endelig må vi tage i betragtning, at verdens råstofreserver er begrænsede. Inden for en overskuelig fremtid vil der opstå mangel på fosfat (kunstgødning), sjældne jordarter (elektronik) samt en række metaller. Al den snak om grøn vækst er Socialdemokraternes store bluffnummer. Enhver kan sige sig selv, at væksten ikke kan fortsætte i det uendelige. Sandheden er, at væksten ødelægger naturen og derfor må ophøre.

p.s. Det er selvfølgelig ikke kun Socialdemokraterne, der taler om grøn vækst. Men nu er det dem, der udfordrer Alternativet, og så må jeg vel have lov til at svare igen.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.