Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her

Serbisk nostalgi - og ironi

STOR TAK til Jørn Uz Ruby (JP 19/7) som gennem grundig research under sin studietur til Serbien har interviewet én enkelt alkoholiseret digter for at få svar på, »hvorfor kan man ikke regne med serberne«. Digterens og dermed også Rubys svar er, at Serbien er »en nation af uhelbredelige nostalgikere«.

Hurra, for dansk journalistisk håndværk! Når først Ruby har fået sit enkle og politisk korrekte budskab på blokken, som han kom for, finder han ingen grund til at spørge andre repræsentanter for det serbiske folk - som for eksempel almindelige moderne europæisk-sindede mennesker.

Ruby spørger heller ikke til, hvad den angivelige nostalgi skulle gå på: De 500 års undertrykkelse under tyrkerne? Rædslerne under Første og Anden Verdenskrig? Årtierne under kommunismen? Borgerkrigen i 1990'erne? Natos bombardement? Tabet af Kosovo? Eller den aktuelle forfølgelse af serbere i Kosovo? Nostalgi for hvad - Ruby?

SVAR
ARTIKLEN ”Nostalgi er ikke, hvad den har været” var, som det allerede turde fremgå af overskriften, ikke en reportage i normal forstand, men snarere et forsøg på at indfange nogle stemninger baseret - ikke på én kilde, men på mange besøg i landet.

Hvis den lette ironi i artiklen er blevet misforstået og opfattet som faktuel nyhedsreportage, beklager vi.

Redaktionen

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.