Fortsæt til indhold
Debatindlæg

Stakkels Alex Vanopslagh er sur over, at vi studerende får en fødevarecheck

Det er komisk, at Liberal Alliances liste over politiske forslag, der skal gøre de rige endnu rigere, er endeløs, mens vi studerende bare skal arbejde mere, hvis vi vil have fyldt køleskabet op.

Nicolaj Laue JuhlForperson, Sygeplejestuderendes Landssammenslutning

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

Alex Vanopslagh påstår, at afskaffelsen af beløbsgrænsen ved siden af SU løser studerendes økonomiske udfordringer. Det er virkelighedsfjernt. SU’en skal udvikles, ikke afvikles. Det er komisk, at Liberal Alliances liste over politiske forslag, der skal gøre de rige endnu rigere, er endeløs, mens vi studerende bare skal arbejde mere, hvis vi vil have fyldt køleskabet op.

Det er svært at forstå, hvorfor Alex ikke har mere travlt med at kritisere, at hans venner i millionærklassen også kan se frem til en fødevarecheck. Det udstiller et parti, der er blevet så privilegieblindt, at det forveksler ideologi med virkelighed.

At vi studerende modtager en fødevarecheck, er en vigtig politisk anerkendelse af, at mange studerende er hårdt presset på økonomien. Men fødevarechecken er kun et midlertidigt plaster på såret. Hvis regeringen reelt vil forbedre studerendes økonomiske vilkår, kræver det mere langsigtede og strukturelle løsninger. Vi havde gerne set en permanent forhøjelse af SU’en, og at SU’en følger lønudviklingen.

For rigtig mange studerende er 1.000 kr. ikke lommepenge. Det er en hel måneds madbudget, transportudgifter under praktik, livsvigtig medicin og studiebøger eller licensudgifter til studierelevante programmer. Det er ikke selvforkælelse. Det er social retfærdighed. Alex Vanopslagh påstår, at vi studerende, presset af høje fødevarepriser, jo bare kan tage en ekstra vagt på jobbet. Vi tager ikke en uddannelse for at arbejde, vi tager en uddannelse for at blive klogere.

Sygeplejestuderende bruger i gennemsnit 865 kr. i måneden på transportudgifter i praktikken. 56 pct. af sygeplejestuderende har været nødt til at sige op eller gå ned i timer på deres studiejob i forbindelse med deres seneste praktik. Det er ikke bare et valg, det er et vilkår, når vi fravælger at arbejde ved siden af studiet.

Mange studerende kan ikke bare tage »en ekstra vagt«. Nogle er i praktik på fuld tid. Andre har skemalagte studier, der gør det svært at tage ekstra vagter. Og mange kan ikke ringe hjem til deres forældre, når økonomien er presset. Alle studerende læser ikke på CBS. Alle bor ikke i forældrekøbte lejligheder.

Fødevarechecken må ikke blive en engangsforestilling. Den bør være første skridt i en mere ambitiøs indsats for at forbedre studerendes økonomiske vilkår. Hvis vi mener alvorligt, at uddannelse skal være tilgængelig for alle – uanset social baggrund – er det nødvendigt at gøre det billigere at være studerende i Danmark.

Hvis Liberal Alliance gerne vil vinde studerende ved et kommende folketingsvalg, kræver det mere end lommefilosofi og gætterier om vores liv. Det kræver reel uddannelsespolitik, der løser vores økonomiske udfordringer. Her er et bud på politiske forslag, nu hvor LA tilsyneladende mangler visioner: Indfør kørselsfradrag for alle studerende og elever, indfør skattefri SU, bedre vilkår for SU-lån, mere fleksibilitet i SU-klip og færre sanktioner ved studieskift, flere og billigere studieboliger, afskaf brugerbetaling på alle uddannelser, eller indfør praktiktillæg til SU’en for alle studerende i praktikforløb. Alex, I kan godt.

Vi tager en uddannelse for at studere – ikke for at arbejde flere timer, så Liberal Alliance kan klappe i hænderne og kalde det ansvar.