Fortsæt til indhold
Debatindlæg

Monarki, nej tak: Går Venstre virkelig ikke ind for demokrati?

Afskaf monarkiet, er ikke en ny holdning hos Liberal Alliances Ungdom. Vi har altid et mål om et liberalt folkestyre uden en udemokratisk kransekagefigur.

Tobias PaghLandsformand, Liberal Alliances Ungdom

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

Liberal Alliances Ungdom er modstandere af kongehuset. For liberale er det indlysende, at ingen mennesker kan være født til at skulle have landets øverste post. Det skal udspringe af folkets vilje. Alligevel kunne jeg læse i JP, at tidligere viceborgmester i Høje Taastrup Søren D. Sørensen (V) havde tabt småkagerne, da det gik op for ham, at Danmarks mest liberale ungdomsparti går ind for en liberal styreform.

Sørensen starter med at redegøre for grundlovens paragraffer, der ifølge ham beviser, at det slet ikke er muligt at være imod kongehuset, medmindre vi er imod grundloven. Det har han ret i. Vi er uenige i, at kongen ifølge grundloven har formel magt. Det er det, vi ønsker at forandre.

Han henviser til, at medlemmer af Folketinget skal underskrive grundloven, men det er jo blot et bevis på, at et medlem agter at overholde den – ikke være enig i alt indhold. Dertil virker det underligt belærende over for en jurastuderende at redegøre for grundlovens paragraffer.

Men Søren D. Sørensen er åbenbart stærkt interesseret i at høre, om LAU ønsker Trump som præsident. Ligesom alle andre danskere har vi forskellige holdninger, men jeg tror nu, at mange af vores medlemmer vil ønske Alex Vanopslagh. På samme vis, som Socialdemokratiet og Venstre begge ønsker Mette Frederiksen.

Når skribenten kritiserer vores holdning og i stedet fremfører skræmmebilleder om, at alternativet er Trump, Putin eller Orbán, klinger kritikken pludselig lidt hul. For det første er Putin eller Orbán ikke valgt i et liberalt folkestyre. Og for det andet er det en besynderlig mistillid til danskerne om, at de til et præsidentvalg vil stemme radikalt anderledes end til de nuværende folketingsvalg. De vil nok vælge en leverpostejspræsident i midten af dansk politik.

Forskellen mellem vores forslag og det nuværende system er, at magten vil udspringe af en demokratisk afstemning. Hvis Frederik X ønsker at være statsoverhoved, må han på lige vilkår som alle andre stille op til valg. Personligt vil jeg stemme på ham over Mette Frederiksen og Donald Trump, men den uenighed kan vi tage til den tid.

Jeg kan oplyse Søren D. Sørensen om, at Venstres Ungdom også tidligere har været modstander af kongehuset. Jeg antager ikke, han mener, at de har været i selskab med de mest venstreorienterede socialister, som han mener, at Liberal Alliances Ungdom nu er. Tværtimod er det ærgerligt, at ungdomspartiet til ”Danmarks liberale parti” ikke er så liberale, at det gør noget.