Beslutsom regering gavner konkurrenceevnen i Danmark
Lad os tage skraldet og få slanket administrationen af landet.
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
Når Mette Frederiksen uden tøven afskaffer store bededag, viser hun, at Danmark tør tage de nødvendige beslutninger. Hvorfor stoppe her? Anden pinsedag kunne være det næste. Men det handler ikke kun om helligdage – det handler om at turde effektivisere hele den offentlige sektor.
Vi har i Danmark verdens mest digitaliserede forvaltning, men vi har stadig for mange ledelseslag, for lange sagsbehandlingstider og for meget bureaukrati. Hvis regeringen virkelig vil styrke Danmarks konkurrenceevne, skal vi gøre det, som alle taler om – men ingen for alvor tør: Slank administrationen, digitalisér sagsbehandlingen, og indfør “Fast Track” for grønne og erhvervsrettede projekter i hele landet.
Det kræver mod at gennemføre forandringer, før de er populære. Men det er netop det, der kendetegner lederskab. Lad os derfor gøre som med store bededag: Gennemfør reformerne nu – og lad borgerne stemme om to-tre år, når resultaterne kan måles. Det vil være et signal til hele Europa om, at Danmark tør gå forrest.
Når de nye byråd og regionsråd konstituerer sig, bør de øve sig i at indføre effektiviseringer lokalt. Der er masser af lovlige muligheder – det kræver blot vilje og handlekraft.
Danmark kan blive model for hele Europa. Det kræver, at vi tør handle – ikke bare tale. Mange, ikke blødsødne, vil sige ja for pokker og tage skraldet!