Forhåbentlig får Republikanerne en lussing af dimensioner
Det er snarere republikanerne, der skal få sat skik på deres eget parti. Og det skal ske snart.
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
I JP 31/10 begrunder Anders Næsby sin holdning om, at han håber, Demokraterne taber med et brag, at der er en skør, ekstremistisk venstrefløj, som i dag mere eller mindre har erobret partiet, og at fire år med Trump som præsident vil hjælpe Demokraterne til at ”genfinde” sig selv. Undskyld, men jeg kan faktisk ikke se den fløj. Og jeg er amerikansk gift og har boet og arbejdet i USA i 16 år i tre forskellige delstater. Endvidere er venstrefløje og højrefløje i USA noget anderledes end i Danmark for nu at sige det pænt.
De fleste kan se, at der derimod er en fuldstændig ekstremistisk højrefløj, som har erobret Det Republikanske Parti i en sådan grad, at flere prominente ærkekonservative republikanere (f.eks. Liz Cheney og Arnold Schwarzenegger) nu opfordrer til at stemme på Demokraterne. Der er med andre ord noget helt rivende galt hos Republikanerne, så mon ikke det snarere er Republikanerne, der har brug for fire års pause fra Trump for at blive et respektabelt parti igen?