Fortsæt til indhold
Debatindlæg

Ingen kvaler, danskerne betaler

Typisk socialdemokratisk: Skatteyderne skal betale for politikernes fejl.

Marc JohansenMedlem, Konservativ Ungdom, Mørkøv
Lucas Emil ZukunftMedlem, Konservativ Ungdom

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

Den 31. januar kunne man læse, at regningen for erstatningen til minkavlerne bliver ca. 10 mia. kr. dyrere end forventet. Det betyder altså, at danske skatteborgeres penge skal bruges på at erstatte minkavlere for nedlukningen af erhvervet. I november 2020 stillede statsministeren sig frem på nationalt fjernsyn og beordrede, at alle mink skulle slås ned. Det er siden kommet frem, at der ikke var den nødvendige hjemmel til den beslutning.

Vi synes naturligvis, at minkavlerne skal have deres erstatning, når de er blevet udsat for en uretmæssig fratagelse og destruktion af deres ejendom. Men vi græmmes ved, at regningen for Mette Frederiksens inkompetence tørres af på de danske skatteborgere.

Det klinger særligt hult, når flere socialdemokrater samtidig vil stille ejerne af Nordic Waste personligt til ansvar for hændelserne i jordskredssagen, hvor selvsamme regning må betales af danskerne. Så hvordan hænger det sammen, at det er uretfærdigt, at danskerne skal betale for minkskandalen, men ikke for jordskredssagen?

Det er klassisk socialdemokratisk politik: ingen kvaler, danskerne betaler.