Gør det nu helt enkelt
Måden, det offentlige beregner de nye ejendomsvurderinger på, duer ikke. Det er – som sædvanligt – alt for kompliceret.
30/1 havde Rune Fink Isaksen et glimrende indlæg her i JP: “Beskatning af boliger sejler”.
Han påpeger, at de nye ejendomsskatter er baseret på oplysningerne i BBR, som borgerne selv skal ajourføre, men i mange tilfælde ikke gør for at slippe billigere i ejendomsskat.
Det nye system til beregning af ejendomsskatter har været undervejs i mange, mange år, fordi det er utroligt kompliceret at fastsætte en værdi på en ejendom, som man ikke har set og vurderet.
Hvorfor ikke bare gøre det helt enkelt: Ved salg af en ejendom sættes den nye ejendomsvurdering til salgsprisen, som så kan reguleres med 1 eller 2 pct. om året og nyreguleres ved næste salg. Så alle ejendomsværdier sættes til sidste kendte salgspris – og så kører det ellers bare derudaf.