Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her
  • For abonnenter

Du laver også fejl en gang imellem, men det gør dig jo ikke til en skiderik, vel?

Vi har nogle gange en opførsel i trafikken, som vi ikke finder andre steder. Vi kan finde på at råbe ad andre, skælde ud og sige alverdens ukvemsord.

Artiklens øverste billede
Måske kan du komme i tanke om noget andet, som du kunne ændre, næste gang du bevæger dig ud i trafikken, skriver Karina Petersen. Arkivillustration: Rasmus Sand Høyer

Bag rattet eller på cyklen er det nemt at få øje på de andres fejl, eller hvad de burde have gjort anderledes. I Rådet for Sikker Trafik hører vi ofte, at det er godt, vi udvikler kampagner til alle de andre derude. De kører nemlig med hovedet under armen. Det er til gengæld sjældent, at den enkelte indrømmer sine egne fejl eller utilstrækkeligheder.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.