Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her
  • For abonnenter

Vesten er blevet realister igen

Vi skal bestemt vælge​ vores krige med omhu. Men Ukraine har vist, hvor stærk Vesten er, både økonomisk og militært, endda per stedfortræder og på afstand.

Artiklens øverste billede
Rusland er ikke uovervindelig. Det er primitivt i forhold til liberale samfund og dermed sårbart. Det tabte Krimkrigen 1856, det tabte Første Verdenskrig stort, zarens røde arvtagere blev bremset ved Vistula i Polen 1920, og Reagan og det frie Vesten slog det i Den Kolde Krig. Nu gør det lille, men tapre Ukraine det igen med Vestens hjælp, skriver Jesper Lau Hansen. Foto: Det ukrainske forsvarsministerium/AFP

Det er dramatiske tider, vi lever i, uanset synsvinklen. Der er krig i Ukraine, og vi skal snart have valg i Danmark. Vi frygter for vores penge, de for deres liv. Heldigvis har vi ikke valgt at blande os uden om denne krig, som vi har gjort det før, når noget foregik lidt længere væk fra vores egne grænser. Nok fordi det denne gang er

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.