En fast Kattegatforbindelse har et langt større potentiale, hvis den samtænkes med en fast forbindelse mellem Als og Fyn
En kommende Kattegatforbindelse er ikke kun en ny forbindelse mellem Øst- og Vestdanmark, men kan også indgå i en forbedring af Danmarks nord-sydgående forbindelser.
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
I den nylig udgivne forundersøgelse af en fast forbindelse over Kattegat redegøres der naturligt nok for de trafikale perspektiver og forbedringer mellem Øst- og Vestdanmark. Der fokuseres også på den sikkerhed, som en Kattegatforbindelse vil give, hvis eksempelvis Storebæltsbroen sættes ud af drift i en længere periode.
Set i dette lys er Lillebæltsbroen…