Regningen for mange sabbatår skal ikke tørres af på det arbejdende folk
Sabbatår er for mange fremragende, men det betyder også, at man ikke har SU-klip udover den normerede tid, hvis man tager mange sabbatår. Det er en konsekvens af et valg, man har taget.
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
»Er du startet på studiet direkte efter gymnasiet?« Det spørgsmål har jeg fået en del gange efterhånden. Og minsandten om det ikke er rigtigt. For knap havde jeg fået studenterhuen på fra hhx i Silkeborg, før jeg i efteråret sidste år indfandt mig på juras gange i det københavnske. 19 år gammel. Ingen efterskole. Intet sabbatår. Der var fart på.
Helt grundlæggende savner vi en diskussion her i landet om, hvordan vi alle sammen kan blive bedre til at spørge os selv, hvad vi først og fremmest selv kan gøre for at løse vores udfordringer, før det bliver statens opgave at løse dem.
Kan…