Fortsæt til indhold
Debatindlæg

Greenpeaces angreb på Danish Crown er helt ude i skoven

Danish Crown har ikke noget imod kritik, men jeg vil appellere til, at hvis Greenpeace skal kritisere Danish Crown, så skal kritikken have hold i virkeligheden. Det har dens aktuelle kampagne overhovedet ikke.

Astrid Gadekommunikationsdirektør, Danish Crown

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

Greenpeace kører 20/7 en stor annoncekampagne rettet mod Danish Crown, hvor vi bl.a. bliver beskyldt for at slagte skoven. Ikke ét af budskaberne i kampagnen er i overensstemmelse med virkeligheden.

Jeg vil lade det være op til Greenpeace og Greenpeaces medlemmer at vurdere, om ressourcerne er bedst brugt på at kritisere virksomheder som Danish Crown, der har et klimaprogram, og som arbejder målrettet på at reducere sit aftryk på klimaet.

Først og fremmest påstår Greenpeace, at Danish Crown forsøger at narre forbrugerne til at tro, at kød fra Danish Crown er en del af klimaløsningen.

Danish…