Fortsæt til indhold
Debatindlæg

Alvorlige anklager kræver tunge beviser – er de der?

Jeg undrer mig over, at Instrukskommissionen vælger at tro på den ene part uden yderligere beviser, når den konkluderer, at Inger Støjberg er skyldig i, at den famøse pressemeddelelse blev fortolket som instruks af Udlændingestyrelsen.

Carl Holstfhv. regionsrådsformand og MF og minister for Venstre, Rødding

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

Jeg tror på retssamfundet. Som udgangspunkt har jeg tillid til, at det juridiske grundlag er i orden, når en advokatundersøgelse eller kommission fremlægger konklusioner.

Men jeg har også oplevet, at der ikke altid er hverken juridisk eller faktuel sammenhæng mellem anklager i en advokatundersøgelse og de faktiske beviser.

Tværtimod, som da en advokatundersøgelse,…