Retssystemet er uretfærdigt
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
Uanset hvad man i øvrigt mener om naturbeskyttelseslovgivningen, er det en fuldkommen vanvittig dom, som sommerhusejerne fra Lønstrup har fået med bøder i 100.000 kroners klassen. Det eneste, de pågældende har gjort, er at forsøge på at beskytte egen købte ejendom – noget, som burde være det naturligste i verden i en retsstat. Samme dag kan man så læse om en bedrageridømt direktør, som har tilsvindlet sig flere millioner kroner i form af en fordækt indsamling til fordel for kræftramte børn, og som slipper med en dom på tre måneders ubetinget fængsel og en smule samfundsnyttigt arbejde – den betingede fængselsstraf giver jeg og sikkert mange andre ikke en bøjet femøre for. Og direktøren gør nok heller ikke.
Jeg har dyb mistillid til et så bundforkert og uretfærdigt retssystem.
Vil du have meninger direkte i din indbakke? Tilmeld dig gratis og få de seneste indlæg fra Jyllands-Postens debatsektion én gang i døgnet – klik her, sæt flueben og indtast din mailadresse. Følg også Jyllands-Posten på X.