Direkte demokrati
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
Pernille Vermund (NB) vil have en folkeafstemning om forhøjelse af tilskud til børnefamilier, som er berørt af kontanthjælpsloftet eller integrationsydelsen. I den forbindelse citeres Mads Fuglede (V) for, at hvis vi skal have folkeafstemninger, hver gang nogen er uenig med regeringen, vil det nulstille meningen med demokratiet. Nej, demokratiet vil blive styrket. Direkte demokrati har været praktiseret i Schweiz siden 1800-tallet, men man tør nok ikke i Danmark.
Vil du have meninger direkte i din indbakke? Tilmeld dig gratis og få de seneste indlæg fra Jyllands-Postens debatsektion én gang i døgnet – klik her, sæt flueben og indtast din mailadresse. Følg også Jyllands-Posten på X.