Betryggende job?
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
Af JP Erhverv fremgik det, at Danske Bank har ansat Satnam Lehal som ny chef for området financial crime. Ved et ledsagende portrætfoto af Lehal oplyses det, at han har haft ansvar for finansiel kriminalitet i Morgan Stanley. Der menes forhåbentlig i begge tilfælde bekæmpelse af finansiel kriminalitet? Ellers virker ansættelsen ikke just betryggende.
Vil du have meninger direkte i din indbakke? Tilmeld dig gratis og få de seneste indlæg fra Jyllands-Postens debatsektion én gang i døgnet – klik her, sæt flueben og indtast din mailadresse. Følg også Jyllands-Posten på X.