Intolerance i Ørestad
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
Med baggrund i pressens beretning om undervisningsministerens møde med elever samt lærere på Ørestad Gymnasium får undertegnede associationer til de ”brunes” ageren på tyske læreanstalter fra slutningen af 1920’erne til nazismens fald i 1945. En tidligere fransk ambassadør har skrevet en nødvendig bog om intolerancens grimme ansigt. Måske burde denne bog supplere historieundervisningen på ovennævnte skole.
Vil du have meninger direkte i din indbakke? Tilmeld dig gratis og få de seneste indlæg fra Jyllands-Postens debatsektion én gang i døgnet – klik her, sæt flueben og indtast din mailadresse. Følg også Jyllands-Posten på X.