Fortsæt til indhold
Debatindlæg

Hurra – robotterne tager vores job

Flere tusinde danskere risikerer at blive efterladt på perronen, hvis vi som samfund ikke gør en ekstra indsats for at få dem med ind i den digitale fremtid.

Birgitte Hassadm. direktør i IT-Branchen, København

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

Alene i Europa vil 1 mio. job frem til 2022 forsvinde til robotterne. Og det skal vi være glade for – også selv om vi står over for massive samfundsmæssige udfordringer. Digitaliseringen er her, der og alle vegne. Selv om ordet for mange mennesker stadig kan være en lidt diffus størrelse og måske også opleves som endnu et af de buzzword, som politikere og erhvervsledere kaster foran snart sagt alting – så er og bliver det ramme alvor for millioner af mennesker. OECD forudsiger, at over 60 mio. job i Europa i høj grad vil blive påvirket af den kommende automatisering, og at hvert tredje job vil blive ændret markant i dets indhold i løbet af de næste år.

Forandringen vil især ramme f.eks. produktions- og fremstillingsvirksomheder, der i dag har mange manuelle processer. Her vil robotter og teknologi snart gå ind og erstatte de gentagne fysiske arbejdsgange, der i årevis har slidt alt for mange hårdtarbejdende danskere op og tvunget dem til en alt for tidlig pension. Spørger man World Economic Forum (WEF), tror de, at der ligefrem vil forsvinde 980.000 job frem til 2022.

Heldigvis forventer WEF også, at der skabes 1.740.000 nye job i samme periode. Så nettoresultatet er, at digitaliseringen og de mange robotter vil skabe flere job. Set i det lys kan det kun gå for langsomt med at få digitaliseret vores samfund, da det i sidste ende ikke bare skaber flere arbejdspladser, men også fjerner mange af de usunde og opslidende job, der stadig findes rundtom i Danmark. Massive forandringer kræver massiv indsats. Når hvert tredje job står til at blive ændret markant og en betydelig del af stillingerne i visse brancher helt forsvinder inden for en overskuelig årrække, så står vi dog også med en samfundsmæssig udfordring af dimensioner.

Den globale digitale revolution er allerede i gang, og den venter ikke på nogen. Som en steppebrand løber den lige nu hen over vores samfund og brænder alt ned, der er for gammelt og tørt.

Flere tusinde danskere risikerer at blive efterladt på perronen, hvis vi som samfund ikke gør en ekstra indsats for at få dem med ind i den digitale fremtid. Hele 54 pct. af alle medarbejdere vil ifølge WEF få behov for en signifikant opkvalificering af deres kompetencer, hvis de skal kunne følge med den digitale udvikling, og det er om noget en udfordring, vi skal tage meget seriøst. Det er også en udfordring, som en enkelt minister, virksomhed eller organisation ikke kan klare på egen hånd.

Det er nu, vi skal handle. Skal vi lykkes med at løfte halvdelen af den danske arbejdsstyrke, så skal vi løfte i flok – og vi skal gøre det nu. For den globale digitale revolution er allerede i gang, og den venter ikke på nogen. Som en steppebrand løber den lige nu hen over vores samfund og brænder alt ned, der er for gammelt og tørt. Og selv om vi godt ved, at der efter branden kommer en ny og mere frugtbar jord, så handler det også om, at så få mennesker som muligt bliver forbrændt og skadet i processen. Så ja tak til flere robotter – også selv om de tager nogle af vores job.

For de vil ikke bare skabe vækst og nye job, men vil i sidste ende også reducere skader og forbedre livskvaliteten hos rigtigt mange danskere, så de måske ikke behøver en tidligere pensionsalder. Men også ja tak til det fælles ansvar vi som samfund, politikere, virksomhed og fagorganisationer har i forhold til at sikre, at alle danskere kan bidrage positivt til fællesskabet i et digitaliseret samfund.

Vil du have meninger direkte i din indbakke? Tilmeld dig gratis og få de seneste indlæg fra Jyllands-Postens debatsektion én gang i døgnet – klik her, sæt flueben og indtast din mailadresse. Følg også Jyllands-Posten på X.