Udvisninger rammer ikke de forkerte
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
Forleden skrev Jarl Friis i JP, at reglerne for, hvornår personer bliver udvist af Danmark, tilgodeser de forkerte.
Jeg forstår sagtens, at man kan få det indtryk, når man i medierne ser, at vi ikke kan slippe af med garvede kriminelle, mens søde børn fra eksempelvis Thailand må forlade Danmark.
Men det er vigtigt at huske på, at udvisningsreglerne først og fremmest har den konsekvens, at vi rent faktisk får udvist individer, som et stort flertal sikkert vil være enig i, ikke hører hjemme i Danmark. Og derfor er det jo også svært bare at lave reglerne om, når man oplever en sag, der virker helt urimelig. Når man ændrer reglerne for én, så ændrer man dem for alle. Og det er nu engang sådan, at en stram udlændingepolitik kræver stram lovgivning.
Jeg er dog enig med DF’s Martin Henriksen i, at det ville være en god idé, hvis udlændingeministeren havde mulighed for at gribe i det fåtal af sager, hvor det helt åbenlyst er blevet truffet en urimelig og uforklarlig afgørelse.
Men dén mulighed fjernede den daværende S-SF-R-regering desværre.