DI synes ligeglad med Danmark
Dansk Industris underdirektør Steen Nielsen prøver i et debatindlæg i JP 13/12 at bilde mig og andre ind, at organisationen kerer sig om det danske samfund, og virksomhederne derfor hjertens gerne ansætter en dansker frem for en udlænding. Faktum er, at for virksomhederne er profit og ve og vel det primære sigte, og det harmonerer sjældent med, hvad der er det bedste for det danske samfund, som er politikernes opgave.
Kæden hopper dog af for Steen Nielsen, når han lettere højstemt forsøger at give indtryk af, at virksomhedernes samfundssind nærmest minder om et filantropisk foretagende. For hvorfor indrømmer Dansk Industri ikke bare, at den altid ønsker et bredt og billigt udvalg af arbejdskraft, hvorfor den er så glad for udenlandsk arbejdskraft?
Hvis det forholdt sig sådan, som Steen Nielsen påstår, hvorfor er der så 12.000 unge, der ikke kan få en læreplads? Vi var aldrig endt i den situation, hvis virksomhederne reelt tog udfordringerne med faglært arbejdskraft i fremtiden alvorligt. Og jeg vil godt vædde med DI og Steen Nielsen, at om et år står vi stadig med titusindvis af danskere uden arbejde, mens virksomhederne hyler op om arbejdskraftsmangel. Nej, sandheden er, at Dansk Industri kun tager et samfundsansvar, når der følger et massivt offentligt tilskud med, eller når Folketinget tvinger virksomhederne til det.
Vil du have meninger direkte i din indbakke? Tilmeld dig gratis og få de seneste indlæg fra Jyllands-Postens debatsektion én gang i døgnet – klik her, sæt flueben og indtast din mailadresse. Følg også JP Debat på Twitter