Hvad siger man til følgende handling? Man deltager i et hjemmerøveri mod bl.a. en sort gravid kvinde, og man peger med en pistol mod den sorte kvindes mave.
Eller hvad med denne her? En obduktion af en afdød viser, at han havde både fentanyl og metamfetamin i blodet. Fentanyl er et stof, der er stærkt smertestillende, ca. 100 gange stærkere end morfin. Metamfetamin er tre til fem gange så kraftigt som almindelig amfetamin.
Man har vist gættet det. Obduktionen af George Floyd viste, at han havde både fentanyl og metamfetamin i blodet, da han døde. Det var også ham, der i 2007 holdt en pistol mod en gravid sort kvindes mave. Han nåede i øvrigt at få fem fængselsdomme, i 1998, 2002, 2004, 2005 og 2007.
Alt dette har den sorte amerikanske kvinde Candace Owens dokumenteret på Youtube i en godt 18 minutter lang optagelse.
JP har på det mere overordnede plan meget prisværdigt i en længere artikel fra i dag bl.a. undersøgt, i hvor høj grad sorte begår kriminalitet (desværre bag betalingsmur). Det vigtige afsnit lyder således:
»Afroamerikanere figurerer langt hyppigere i kriminalitetsstatistikkerne, både som gerningsmænd og ofre, end deres andel af befolkningen skulle tilsige. Der er i høj grad sorte, der slår sorte ihjel: I 70 pct. af de sager, hvor gerningsmanden var sort, var offeret også sort, viser tal fra Justitsministeriet.«
Hvis vi forsigtigt, meget forsigtigt, skal genskabe et billede af, hvad der skete den skæbnesvangre dag, da George Floyd afgik ved døden, kunne det være som følger:
Politiet i Minneapolis bliver tilkaldt, fordi George Floyd har forsøgt at betale med en tilsyneladende falsk 20-dollarseddel. Han modsætter sig anholdelse og er i situationen både voldsomt hyperaktiv på grund af metamfetaminen og verdens herre på grund af fentanylen. Samtidig er han atletisk bygget og meget stærk. Det har ikke været morsomt at forsøge at anholde ham.
Alt tyder indtil videre på, at politimanden burde have forsøgt næsten alt andet end at sætte sit knæ på George Floyds hals i næsten ni minutter. Det må den kommende retssag vise.
Efterhånden står det dog også klart, at George Floyd ikke har fortjent at gøres til martyr, som Candace Owens siger. Dette skal ses i kombination med, at sorte amerikanere som gruppe betragtet langt oftere end andre grupper kommer i konflikt med loven og derfor også i konflikter, der tragisk ender dødeligt.
Det ville være oplysende for også danske borgere, hvis disse kendsgerninger – både de konkrete og de generelle – af medierne blev trukket frem i lyset noget oftere.
Alternativet er at finde sine nyhedskilder andre steder end hos de etablerede.